• Grafika zdjęcie główne góra strony
  • Grafika zdjęcie główne góra strony

Siedem osób usłyszało zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w celu wyłudzenia podatku VAT w związku z obrotem paliwami płynnymi

W dniu 16 września 2019r., na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we Wrocławiu wraz z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym Delegatura w Poznaniu dokonali zatrzymania na terenie Wielkopolski siedmiu osób, w związku z podejrzeniem popełnienia szeregu przestępstw, m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej w celu  popełniania przestępstw skarbowych polegających na narażeniu na uszczuplenie podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 33 633 570,69 zł w okresie od października do grudnia 2015r., a także prania brudnych pieniędzy.

Z  ustaleń śledztwa wynika, że działalność grupy polegała na wykorzystywaniu krajowych i zagranicznych firm uczestniczących w tzw. „przestępstwie karuzelowym” związanym z obrotem paliwami płynnymi do wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, dokumentujących rzekomy obrót paliwami. Faktury te były następnie wykazywane w składanych deklaracjach podatkowych i stanowiły podstawę do zwrotu nienależnego podatku VAT. Zgodnie z ustaleniami, pochodzące z przestępczej działalności zyski były następnie transferowane do obrotu gospodarczego poprzez szereg innych nielegalnych działań.

W dniu wczorajszym zatrzymanym osobom prokurator przestawił zarzuty m. in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (jeden z podejrzanych usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą), prania brudnych pieniędzy, przestępstw przeciwko dokumentom (wystawiania poświadczających nieprawdę faktur VAT, dokumentujących rzekomy obrót paliwami) i przestępstw skarbowych polegających na narażeniu na uszczuplenie podatku od towarów i usług w łącznej kwocie 33 633 570,69 zł, które to czyny są kwalifikowane z art. 258 § 1 i 3 k.k., art. 299 § 1 i 5 k.k., art. 271 § 1 i 3 k.k.,  art. 291 § 1 i 5 k.k. art. 56 § 1 k.k.s., art. 65 § 1 k.k. i inne.